Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 7.4.2011Teď je čas darovat krev
Nordic Walking

Nordic Walking je velice příjemný druh pohybu, který může vykonávat každý, výkonnostní sportovc i začátečník, mladý člověk i lidé v pokročilém věku. Tepová frekvence se nachází v oblasti, ve které se dlouhé hodiny můžeme cítit dobře, a přesto je spotřeba energie velmi vysoká, stoupá až o 40 %. Výkon je vyžadován od 600 svalů, a to je zhruba 90% všech svalů v těle. Většina lidí neujde denně více než jeden kilometr, potom není divu, že má většina problémy s nadváhou, jejímž následkem jsou různá kloubní onemocnění. Lidé s nadváhou pak jen těžko nacházejí odhodlání k běhu. Nordic Walking Nordic Walking ale mohou provozovat bez problémů. Pomocí holí jsou namáhány svaly celého těla a klouby dolních končetin jsou odlehčeny. Proto je tento způsob pohybu velmi vhodný nejen jako rekonvalescence po srdečních operacích apod., ale je výborný i pro redukci hmostnosti nebo pro diabetiky. A chůzi s těmito holemi doporučuji i jako alternativu francouzských berlí – pacient se i psychicky cítí víc jako sportovec, než jako nemocný .
Při chůzi s hůlkami se zpevňují nejen bederní svaly, ale i zádové, krční a ramenní, a tak se zlepšuje správné držení těla. Zapojením horní části těla se zvyšuje tepová frekvence, zlepšuje srdeční činnost a krevní oběh. Při používání holí se neustále střídá napětí a uvolňování svalstva paží a ramen, a tak se zvyšuje prokrvení celé horní části těla. Kýváním boků dopředu se automaticky prodlužuje délka kroku a zvyšuje se rychlost chůze. Horní část těla přitom přebírá až třicet procent práce nohou a značně jim ulehčuje, což má význam zejména u obéznějších lidí. Používání hůlek redukuje zátěž kyčlí, kolen i kotníků, nedochází k jejich přetěžování a díky opoře rukou se snižuje i možnost zranění, uklouznutí, podvrtnutí, pádu.
Nordic Walking je běžná chůze se speciálními hůlkami. Kolébkou tohoto nového sportu je právem označováno Finsko. Zde se Nordic Walking vyvinul velmi rychle v lidový sport. Vlna nadšení se rozšířila po celé Skandinávii a pak i do střední a jižní Evropy. V německy mluvících zemích získává tento sport stále na větší popularitě. Je možno jej provozovat celý rok, kdekoliv a ve všech věkových a výkonnostních skupinách, protože jeho sportovní úroveň lze velice lehce přizpůsobit vlastní sportovní úrovni. Ve Finsku se tímto způsobem pravidelně pohybuje celá pětina všech obyvatel, ve Švédsku přechází stále více nadšencu z kolečkových lyží k "hůlkové chůzi", jak se zde Nordic Walking říká.

Nordic Walking Také v USA získává chůze s hůlkami - Nordic Walking stále více na oblibě. Z klasické chůze se tak stává bez zvláštní námahy a nároků na vybavení vysoce účinný trénink celého těla, který podporuje optimální tréninkové efekty. Toto odvětví se v podstatě vyvinulo z lyžařského běhu. Rekreační chůze na lyžích, kterou zná téměř každý z nás, byla vlastně první formou Nordic Walking . Vrcholoví běžci na lyžích a biatlonisté využívají dnes tento nový sportovní druh k letnímu tréninku. Původní Nordic Walking může proto být v nové podobě s velmi dlouhými kroky, podmíněnými silovým nasazením holí velmi náročným sportem. Jeho technika se blíží technice při klasickém běhu na lyžích. >

Další informace např. na Nordic Walking
(www.nordic-walking.cz)

Nahoru