Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 11.3.2011Teď je čas darovat krev
Potravní doplňkyProč potravní doplňky???

  • Organická potrava (živočišná a rostlinná) by měla obsahovat potřebné množství vitaminů a minerálů. V ideálním případě by náš přísun živin měl být odpovídající a potřeba doplňků by měla být minimální. Ale ani rozumně sestavená strava nemusí v každém ročním období obsahovat skutečně všechny potřebné látky důležité pro funkci imunitního systému a prevenci nemocí.
  • Moderní metody v zemědělství způsobily, že půda je zbavena minerálů a stopových prvků, distribuce, zpracování, příprava a vaření odstraňují z potravin převážnou část vitamínů.
  • Je také pravdou, že pijeme alkohol, kouříme, pijeme kávu, žijeme ve stresu, trávíme celé hodiny v zamořených oblastech, v dopravních prostředcích v zajetí otravných výfukových plynů, že jsme nuceni žít v dříve neznámých formách radioaktivity, že ať chceme nebo ne – jíme jídla s obsahem chemických látek, polykáme kvanta tuku, rafinovaného cukru a mouky.
  • Zdůrazňujeme, abychom si nedělali iluze o množství vitaminů, které se nám takto podaří skutečně z denní stravy do organismu vstřebat.
  • Mnozí ještě dnes tvrdí, že používání potravinových doplňků je zbytečné, že v potravinách je vše, co potřebujeme (kdyby tomu tak opravdu bylo, pak by lidé neumírali tak brzy, průměrný věk by u nás nebyl jen 76,94 roku u žen a 69,96 roku u mužů, ale mnohem vyšší!! umírali bychom na sešlost stářím a ne na nemoci)
  • Pro naše zdraví je důležité používání potravinových doplňků, které nás společně s hodnotnou a pestrou stravou, pozitivním myšlením, odpočinkem a cvičením dokáží udržet ve vynikající kondici
  • V zemích, kde je prevence zahrnuta do zdravotních programů je průměrná délka života o 10 let delší, než u nás. To nejlepší, co člověk může udělat pro sebe a pro své blízké, je darovat zdraví. Správná a vyvážená výživa s vysokým obsahem biologicky aktivních látek je základem zdraví. Zajistit vyváženou výživu není zas až tak velký problém, víme-li proč, kde a co vybírat

Po zkušenostech z praxe , z literatury i mnoha kurzů a přednášek preferuji a doporučuji potravní doplňky přírodního původu hlavně s obsahem fytofaktorů.
Co jsou to Fytofaktory?
Tyto sloučeniny sestávají z jednoho nebo více vitaminů, minerálních sloučenin, rostlinných složek, vlákniny, antioxydantů na přírodní bázi a z dalších fytochemikálií. Jedině tyto koncentráty dokáží dodat tělu široké spektrum živin na rozdíl od izolovaných či syntetických vitaminů či minerálů, které nemůžou v organismu působit tak , jako sloučeniny v rostlinách.

Nahoru

Jaké potravní doplňky?

Jaký je rozdíl mezi přírodními a syntetickými doplňky?

Přírodní: Syntetické:
drahá produkce (koncentrát sloučenin)
vysoká cena
vstřebává se 70 - 90 %
podáváme malé dávky
podáváme 1/10 - 1/20 dávek syntetických
nemá vedlejší účinky
silný účinek
snadná produkce
nízká cena
vstřebává se 4 - 6 %
nutné velké dávky
má často vedlejší účinky
často ani nemá účinek

Po zkušenostech z praxe , z literatury i mnoha kurzů a přednášek preferuji a doporučuji potravní doplňky přírodního původu hlavně s obsahem fytofaktorů. Co jsou to Fytofaktory? Tyto sloučeniny sestávají z jednoho nebo více vitaminů, minerálních sloučenin, rostlinných složek, vlákniny, antioxydantů na přírodní bázi a z dalších fytochemikálií. Jedině tyto koncentráty dokáží dodat tělu široké spektrum živin na rozdíl od izolovaných či syntetických vitaminů či minerálů, které nemůžou v organismu působit tak , jako sloučeniny v rostlinách.

Zajímavosti z tisku

Multivitamin zpomaluje rozvoj viru HIV

Multivitaminové tablety, vynález minulého století, zažívá opět své zlaté časy. Vědci totiž potvrdili, že rozvoj viru HIV v těle nakaženého člověka se zpomaluje užíváním jedné tablety multivitaminu denně.
Magazín deníku PRÁVO & portálu Seznam.cz 20.8. 16:28

BOSTON - Vědci z Harvardské univerzity tak potvrdili, že nástup choroby AIDS může být zpomalen levnou metodou dostupnou téměř každému člověku. Nutno podotknout, že ani multivitamin však HIV není schopen vyléčit zcela.
Vědci od roku 1995 sledovali více než tisícovku těhotných žen z Tanzanie, jež byly nakaženy smrtelným virem HIV. Rozdělili je na několik skupin a jednotlivě jim podávali tablety obsahující vitaminy B, C a E, multivitamin s vitaminem A, samotný vitamin A a placebo.
Z výzkumu jejich zdravotního stavu vyplynulo, že nejlépe se dařilo ženám, jež dostávaly tablety s vitaminy B, C a E. O třicet procent se u nich snížila náchylnost k rozvoji nejpozdější fáze infekce HIV a také úmrtnost během celého výzkumu. Snížila se také náchylnost k rozvoji bolavých zánětů ústní dutiny, vyrážky a únavy. Nejhůře skutečně dopadly ženy, jimž bylo podáváno placebo. Analýza krevních testů žen, které užívaly tablety s multivitaminem, prokázala vysokou hladinu životaschopných imunních buněk a naopak nízkou hladinu virů HIV.
To je velice příznivá zpráva především pro chudé v Africe. Zatímco totiž multivitaminová dávka na jeden rok pro jednoho nemocného by stála zhruba čtyři sta korun, dávka antiretrovirových léků přijde na zhruba dvacetinásobek.


P.S. Článek jsem vybral hlavně proto , abychom si uvědomili, že jednoduchým a levným způsobem můžeme významně ovlivnit imunitní stav organismu. Ale ten je pak odolnější nejen k běžným infekcím, ale může např. ovlivnit i nástup AIDS nebo nádorových onemocnění (dr.Ostrý )

Veškeré Vaše dotazy rád zodpovímNahoru