Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 3.5.2023

Teď je čas darovat krev
Časté potíže - Otoky nohou

Otoky nohou mohou mít mnoho příčin.
Z mnoha možných lze jmenovat úrazy a stavy po úrazech dolních končetin, poruchy lymfatických cév projevující se lymfedémy až tzv. elefatiázou, příčinou otoků mohou být i různé typy nádorů, častěji však onemocnění ledvin nebo srdeční nedostatečnost.
Snad nejčastějčí příčinu otoků dolních končetin jsou poruchy žilního systému. Označujeme je jako chronické žilní onemocnění .
Toto označení zahrnuje všechny klinické anomálie dolních končetin, které mají žilní příčinu . Mohou začínat bezvýznamným kosmetickým defektem, většinou však pak přechází do chronického stavu , do tzv. chronické žilní insuficience.
"Chronická žilní insuficience" znamená narušení mechanismů návratu žilní krve z dolních končetin s následnou hypertenzí v žilním systému. V časné fázi se projevuje bolestmi a otoky nohou, pocitem těžkých nohou, otoky kolem kotníků, žíly začínají být vidět.

Přestože problematika otoků nohu a křečových žil není moje hobby, i v operativě se tímto zabývám je okrajově, nabízím vám zde několik doporučení, jak chránit své žíly:

 • Pohybujte nohama při všech příležitostech
  Pokud Vaše zaměstnání vyžaduje dlouhodobé sezení či stání, měli byste si dělat krátké přestávky, během kterých budete chodit, dělat nohama krouživé pohyby. Krátké procházky při dlouhých cestách autem, vlakem i letadlem prospívají krevnímu oběhu a podporují žilní návrat

 • Vyberte si vhodný sport
  Chůze je nejvíce prospěšné cvičení pro žilní oběh , pokud je provozována pravidelně a ve správné obuvi. Kontrakce svalů (stažení) dolních končetin podporují vzestupný tok krve směrem k srdci . Gymnastické cviky, jízda na kole, tanec či plavání usnadňují žilní návrat krve. Naopak sporty jako tenis, squash, názená nebo basketbal nejsou vhodné, protože při nich dochází k rozšíření žil a ke zpomalení žilního návratu (berte s rezervou, je to mnohem lepší , než vysedávat u televize ).

 • Vyvarujte se přímého působení tepla
  Teplo způsobuje rozšíření žil. Proto je při otocích nohou vhodné vyhýbat se dlouhodobému vystavení slunci , nepoužívat horké depilační vosky, vyhýbat se horkým koupelím a sauně.

 • Dávejte přednost nižším teplotám
  Osprchování nohou studenou vodou na konci koupele pozvbuzuje funkci žil a zmenšuje v nohou pocit těžkosti a bolest. Chůze ve vodním proudu je spojením chladu a tělesného cvičení

 • Předcházejte zácpě a nadváze
  Strava s vysokým obsazem vlákniny , dostatečný příjem tekutin (minimálně 1,5 litru vody denně) a omezený příjem nasycených mastných kyselin (tučné maso, máslo) působí proti dvěma faktorům zodpovědným za zvýšený žilní tlak: proti zácpě a nadváze.

 • Dávejte přednost volnějším oděvům
  Příliš těsný oděv stlačuje žíly a brání žilnímu návratu. Zvolte volnější oděv, vyvarujte se těsných kalhot, korsetů, opasků a příliš těsnému zakončení ponožek a pokolenek.

 • Noste obuv s nízkými podpatky
  Boty s vysokými podpatky, ale i bez podpatků neposkytují svalům správné podmínky k podpoře žilního návratu. Vhodné je nošení obuvi s podpatky vysokými 3-4 cm.

 • Pomáhejte žilnímu návratu během spánku
  Žilnímu městnání během spánku můžeme předcházet provedením několika cviků před spaním (např. jako jízda na kole vleže) nebo i podložením nohou poslete o 10-15 cm.

 • Masírujte své nohy tak často, jak je to jen možné
  Masáže dolních končetin od chodidel směrem nahoru na stehna ve směru žilního oběhu zlepšují žilní návrat

 • Navštěvujte pravidelně svého lékaře
  Pokud zaznamenáte bolesti nohou, pocit těžkých nohou , otoky v oblasti kotníků, pokud se žíly stanou viditelnými, je čas navštívit Vašeho lékaře. Napomůže to ke včasné diagnostice chronického žilního onemocnění a zahájení léčby a preventivních opatření . Flebotropní léky jsou často předepisované při symptomech žilního onemocnění. Informujte svého lékaře o všech skutečnostech, které mohou zhoršovat příznaky žílního onemocnění, jako těhotenství, hormonální léčba, chronická onemocnění apod.
  Pravidelné kontroly jsou nezbytné pro dobré zdraví a zvolení vhodné léčby

Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím na ambulance@dostry.cz

Nahoru


@