Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 12.1.2021

Každodenní glosy Miroslava Macka


Časté obtíže - Artróza

Nehubnete? Otestujte si moč!

Co je to artróza?

Artróza je dlouhotrvající, pomalu se vyvíjející onemocnění jednoho nebo více kloubů na základě opotřebení ( degenerace) kloubní chrupavky.
Osteoartróza je nejčastějším kloubním onemocněním, které je důsledkem stárnutí a opotřebování kloubů. Dnes je klasifikována jako soubor degradačních a zánětlivých pochodů, které destruují tvrdé kloubní tkáně.

Příčina

Artrózu způsobují různé faktory. V mnoha případech vzniká následkem přetěžování kloubů. Chrupavkové buňky pak produkují nekvalitní mezibuněčnou hmotu, která neumožňuje normální funkci kloubu. Chrupavka ztrácí pevnost a pružnost, rozvlákní se, praská, snižuje se její tloušťka.
Na okrajích kloubů vzniká nová kostní tkáň – tzv. nárůstky, které mohou omezovat pohyb, dráždí kloubní pouzdro, později vlivem zánětlivých látek vznikají zánětlivé změny kloubního pouzdra, bolesti a otoky kloubu.
Na vzniku artrózy se podílí řada faktorů, jako např:

 • Vrozené anomálie kyčelního kloubu
 • Přirozené stárnutí chrupavky
 • Nadváha
 • Přetěžování kloubů ( těžká fyzická práce, vrcholový sport)
 • Zranění ( hlavně po zlomeninách v oblasti kloubů)
 • Chirurgické zákroky ( např. po operacích menisků )
 • Záněty ( po infekcích kloubů, revmatismus)
 • Choroby látkové výměny - dna, apod.

Zdravý kloub - vrstva chrupavky je pevná, na povrchu hladká a lesklá
Narušený kloub - počínající artróza - chrupavka je narušená, rozpraskaná, odlupuje se. Začínají i změny na kosti pod chrupavkou- lze zjistit i na RTG .
Opotřebovaný kloub – arthróza. Chrupavka je výrazně opotřebovaná, v zátěžových místech je „sedřená na kost“. Pokračují změny na kosti – zesiluje se a zahušťuje povrchová vrstva kosti, přetížením vznikají v kosti dutiny- cysty. Zde již čeká nemocného operační řešení – náhrada kloubu .

Příznaky

V počátečních stádiích artrózy bývají občasné bolesti nebo otoky kloubů hlavně po nezvyklé zátěži, přetížení i po drobných úrazech. Nemocný později cítí při pohybu v kloubu drásoty, častější bolesti při a po každé větší zátěži, často zhoršení potíží při změnách počasí. S rozvojem artrózy přichází omezení hybnosti kloubu, otoky a výpotky („voda“) v kloubu, kulhání, v konečných stádiích pak i klidové a noční bolesti. Většinou se artróza rozvíjí nejdříve na tzv. nosných kloubech, tedy na kyčlích a kolenou, event. na kloubech nejvíce zatěžovaných - ramena, hlezna, apod., Pozn.: Artróza je obecné označení opotřebení kloubu. Podle postiženého kloubu kloubu pak označujeme opotřebení konkrétního kloubu (podle latinských názvů) gonartróza (koleno), koxartróza ( kyčel), omartróza (rameno) apod.

Diagnostika

Diagnózu artrózy stanovíme jednak na základě vyšetření, kdy zjišťujeme bolesti, omezení hybnosti, otoky, či výpotky. Stupeň artrózy určíme podle RTG vyšetření (I. stupeň je počínající artróza, IV. stupeň je těžká artróza, kdy je již indikována náhrada kloubu – tzv . „totálka“)
Nejčastější lokalizací osteoartrózy je postižení kolenních kloubů. Ve věku 70 let je osteoartrózou postiženo až 90% lidí, celkem v České republice trpí osteoartrózou přes 2 miliony lidí!

Možnosti léčby

 • Fyzioterapie - fyzikální léčba na rehabilitaci jako magnetoterapie, elektroterapie, ultrazvuk, kryoterapie (léčba chladem), radioterapie- ozáření, apod.
 • Ergoterapie - cvičení kloubů bez zátěže, protahovací cviky ke zvětšení rozsahu pohybů a uvolnění a protažení zkrácených svalů apod .
 • Medikamentózní léčba :
  • analgetika ( léky tlumící bolesti )
  • antirevmatika-antiflogistika ( léky tlumící zánětlivé projevy)
  • chondroprotektiva ( látky zlepšující stav chrupavek, zabraňující opotřebení)
  Ortopedické pomůcky ( bandáže a ortézy, hole a berle,..)
 • Chirurgický zákrok ( osteotomie – operační úprava postavení kloubu, náhrady kloubů)

Postupujeme samozřejmě podle stavu od nejjednoduššího: zpočátku změnu zátěže nebo krátce klidový režim, obklady a mazání (lokální antirevmatika jako Algesal, Dolgit, Fastum apod.) event. fyzikální terapii. Již v počátečních stadiích doporučuji i preventivně chondroprotektiva, nejlépe s obsahem glukosamin sulfátu. V indikovaných případech lze použít injekční chondroprotektiva aplikovaná přímo do kloubu ( Monovisc, Durolane apod.), ale jde o léčbu velmi drahou s omezením předpisu .
Další možností je i aplikace kolagenu GUNA nebo ( ChondroGrid) Při těžších stavech je pak nutné snížení zátěže kloubu chůzí s odlehčením o holi nebo s berlí, zpevnění kloubu ortézou, nebo i „obstřiky“ kloubu – injekce léku do kloubní dutiny. V případě výpotků v kloubu výrazně uleví odlehčující punkce - odsátí výpotku z kloubu. Při opakujících se velkých výpotcích můžeme vpravit do kloubu radioaktivní látku, která tvorbu výpotku utlumí. Až při těžkém stupni arthrózy, kdy jiná léčba nemá úspěch, je vhodné zvolit operační náhradu kloubu.

P.S. Z chondroprotektiv doporučuji svým pacientům přípravky s obsahem glukosaminsulfátu. Tato nízkomolekulární látka je výchozím substrátem syntézy proteoglykanů - základních molekul mezibuněčné hmoty chrupavky. Vstřebává se rychle a téměř z 90% a akumuluje se v kloubní chrupavce. Působí i protizánětlivě a může zmírnit negativní účinky kortikoidů podaných do kloubu. Účinek postupně nastupuje během 3-4 týdnů a po ukončení základní 3-měsíční léčby přetrvává 2-3 měsíce.

Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]