Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 25.1.2014

Každodenní glosy  Miroslava  Macka

Ionizovaná zásaditá voda


Časté obtíže - Dna

Nehubnete? Otestujte si moč!

Příčina

Dna je revmatologické onemocnění metabolického typu spojené s vysokou hladinou kyseliny močové. Jedná se o poruchu látkové výměny, kdy hodnoty kyseliny močové v krvi jsou zvýšeny. Kyselina močová a krystaly jejích solí kyseliny se hromadí v kloubech a vyvolávají prudké bolesti, otoky a zarudnutí.Krystaly se mohou ukládat i v ledvinách a kůži.

Dna - pakostnice či nemoc králů, ( protože nejčastěji přojde po "dietní chybě" s nadmírou masa a akoholu apod. ) - pod tímto lidovým názvem můžete znát dnu, kterou onemocní až desetina populace. Více se objevuje u mužů kolem 20 až 40 roku věku, než u žen.
Příčin co uváděnou chorobu vyvolává je, více. Asi čtvrtina lidí trpících dnou má pozitivní rodinnou anamnézu a tři čtvrtiny z nich mají vysoké hodnoty triglyceridů.Tělo se této kyseliny zbavuje močí, ale u některých lidí se jí tvoří příliš mnoho. Nedokážou se jí rychle zbavit a její hladina stoupá. Nadbytek kyseliny močové krystalizuje v ostré krystalky, které se usazují kolem kloubů a v jiných tkáních. Tím vyvolávají zánět s nepříjemnou bolestí.
Dna je z pohledu překyselení organismu jen "vrcholkem ledovce". I ostatní kyseliny vznikající látkovou přeměnou výměnou , kterých se organismus nestíhá zbavit, odčerpávají zásoby minerálů a ukládají se do vazů, kloubů, chrupavek, ale i do cévních stěn a orgánů. A tím zhoršují jejich fuknci.

Diagnóza

Příznaků, jak uvedenou chorobu poznáte je více, nejčastěji náhlá prudká bolest v kloubu, který zrudne přes bolesti zápěstí, kolen, loktů, prstů. Typické a nejčastější je postižení palce nohy a kolena. Bolest přichází náhle, kloub je velmi bolestivý, oteklý, kůže zarudlá, napjatá až lesklá.
Někteří pacienti mohou na základě uvedené choroby trpět i na tvorbu močových kamenů.Diagnozu nám potvrdí nález zvýšené hladiny kyseliny močové při vyšetření krve.

Terapie a prevence

V léčbě a prevenci je nejdůležitější předcházet potížím. Nepodceňujte proto zdravé stravovací návyky. Snažte se ve svém jídelníčku omezit potraviny s nadbytkem bílkovin, alkohol, rafinovaný cukr či jídla, která obsahují puriny (špenát, luštěniny, chřest, sardinky, květák,mladé maso). Hodně pijte. Pomáhá to zředit moč a tím se snižuje hladina nejen kyseliny močové, ale tělo se tak zbavuje metabolitů- lépe se čistí. Dostatkem tekutin se "naředí" přebytečné kyseliny v těle a snáz se vyloučí. Další na stránce Překyselení organismu .
Pokud dodržovánním těchto opatření neudržímě hladinu kyseliny močové v normě ( zjistíme opakovanými krevními testy). pak je nutné předepsat léky snižující hladinu kyseliny močové.Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]

Nahoru