Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 12.1.2021

Každodenní glosy  Miroslava  Macka


Časté obtíže - Dna

Nehubnete? Otestujte si moč!

Příčina

Dna je revmatologické onemocnění metabolického typu spojené s vysokou hladinou kyseliny močové. Jedná se o poruchu látkové výměny, kdy hodnoty kyseliny močové v krvi jsou zvýšeny. Kyselina močová a krystaly jejích solí kyseliny se hromadí v kloubech a vyvolávají prudké bolesti, otoky a zarudnutí.Krystaly se mohou ukládat i v ledvinách a kůži.

Dna - pakostnice či nemoc králů, ( protože nejčastěji přojde po "dietní chybě" s nadmírou masa a akoholu apod. ) - pod tímto lidovým názvem můžete znát dnu, kterou onemocní až desetina populace. Více se objevuje u mužů kolem 20 až 40 roku věku, než u žen.
Příčin co uváděnou chorobu vyvolává je, více. Asi čtvrtina lidí trpících dnou má pozitivní rodinnou anamnézu a tři čtvrtiny z nich mají vysoké hodnoty triglyceridů.Tělo se této kyseliny zbavuje močí, ale u některých lidí se jí tvoří příliš mnoho. Nedokážou se jí rychle zbavit a její hladina stoupá. Nadbytek kyseliny močové krystalizuje v ostré krystalky, které se usazují kolem kloubů a v jiných tkáních. Tím vyvolávají zánět s nepříjemnou bolestí.
Dna je z pohledu překyselení organismu jen "vrcholkem ledovce". I ostatní kyseliny vznikající látkovou přeměnou výměnou , kterých se organismus nestíhá zbavit, odčerpávají zásoby minerálů a ukládají se do vazů, kloubů, chrupavek, ale i do cévních stěn a orgánů. A tím zhoršují jejich fuknci.

Diagnóza

Příznaků, jak uvedenou chorobu poznáte je více, nejčastěji náhlá prudká bolest v kloubu, který zrudne přes bolesti zápěstí, kolen, loktů, prstů. Typické a nejčastější je postižení palce nohy a kolena. Bolest přichází náhle, kloub je velmi bolestivý, oteklý, kůže zarudlá, napjatá až lesklá.
Někteří pacienti mohou na základě uvedené choroby trpět i na tvorbu močových kamenů.Diagnozu nám potvrdí nález zvýšené hladiny kyseliny močové při vyšetření krve.

Terapie a prevence

V léčbě a prevenci je nejdůležitější předcházet potížím. Nepodceňujte proto zdravé stravovací návyky. Snažte se ve svém jídelníčku omezit potraviny s nadbytkem bílkovin, alkohol, rafinovaný cukr či jídla, která obsahují puriny (špenát, luštěniny, chřest, sardinky, květák,mladé maso). Hodně pijte. Pomáhá to zředit moč a tím se snižuje hladina nejen kyseliny močové, ale tělo se tak zbavuje metabolitů- lépe se čistí. Dostatkem tekutin se "naředí" přebytečné kyseliny v těle a snáz se vyloučí. Další na stránce Překyselení organismu .
Pokud dodržovánním těchto opatření neudržímě hladinu kyseliny močové v normě ( zjistíme opakovanými krevními testy). pak je nutné předepsat léky snižující hladinu kyseliny močové.Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]

Nahoru