Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 13.1.2021

Každodenní glosy Miroslava Macka


Časté obtíže - Podvrtnutí hlezna

Nehubnete? Otestujte si moč!

Podvrtnutí hlezna

Podvrtnutí hlezenního kloubu je jedním z velmi častých poranění, se kterým se lékař setkává ve své každodenní praxi. Ne vždy je možné a rovněž nutné vyšetření dalším odborníkem (chirurgy, traumatology, ortopedy či rentgenology). Nekomplikované distorse hlezenního kloubu může zcela a v plném rozsahu léčit praktický lékař po vyloučení fraktury nebo jiného závažného poranění.

Klasifikace:

Je možné rozlišit "podvrtnutý kotník" a zřejmé poškození vazů. Všechny typy výronů způsobují více nebo méně vážná poškození vazů tím, že dojde k vytržení vazivově-elastické tkáně z pouzdra a vzniku výronu nebo edému. Někdy tato poranění, úplně nebo částečně zhojená, zanechávají následky. Pokud jde o jasné poranění vazů, velikost a místo natržení ovlivňují trvání hojivého procesu a možný rozsah zahojení vazů. Dynamická stabilita vazivového systému a určuje funkci kloubu.
Rozhodně však můžeme říci, že výron kotníku patří mezi nejčastější úrazy.

Příznaky

Vyšetřuje-li praktický lékař pacienta se zraněním kotníku, měl by nejdříve vyloučit zlomeninu a získat představu o závažnosti a prognóze poranění.
Následující otázky zjišťující anamnézu mohou pomoci určit závažnost a prognózu zranění:

 • informuje nás pacient o směru násilí při zranění? Stočila se končetina, když došlo ke zranění, zatímco noha zůstala rovně?
 • jaká opatření provedl pacient potom?
 • začala bolest hned po zranění a trvala?
 • jak se bolest vyvíjela? Ustávala někdy?
 • snesl kloub tíhu ihned po zranění?
 • kdy noha natekla? Rychle nebo pomalu? Jakou měl otok barvu?
 • objevuje se bolest opakovaně nebo jí předcházela nestabilita kotníku?

Jestliže kromě poranění inverzí nebo everzí došlo také k rotaci (tzn. končetina se stočila, zatímco noha zůstala rovně), velikost zranění je obvykle větší.
Pozitivní znamení je, snese-li kloub po zranění tíhu, což významně snižuje pravděpodobnost zlomeniny.Okamžitý otok je náznakem krevního výronu. Objeví-li se otok až po nějaké době, krevní výron bude méně důležitý a otok naopak více.

Během lékařského vyšetření je třeba věnovat pozornost následujícím bodům:

 • jak velkou tíhu snese noha?
 • je zde nějaký úhel deviace?
 • nachází se zraněná noha v nepřirozené pozici vzhledem ke zdravé?
 • lokalizace, zbarvení, tvar a rozsah otoku nebo výronu ?
 • aktivní vyšetření schopnosti pohybu: zeptáme se pacienta, může-li sám ohnout nohu
 • vyšetřování pohmatem zkontrolujeme bolestivý na nárt a patu, bolestivý tlak a bolest při poklepu na kotník; bolestivý tlak po celé délce lýtkové kosti včetně hlavice; bolestivý tlak hlavice páté zánártní kosti; bolest nacházející se na protilehlé straně otoku
 • srovnání levého a pravého kotníku.
 • pasívní vyšetření schopnosti pohybu všemi směry je nevhodné/nežádoucí. Tyto manipulace způsobují bolest, které se lze vyhnout, a výsledky nemají žádnou prognostickou hodnotu

Terapie

Konzervativní léčení klasicky znamená sádrovou imobilizace podle rozsahu poranění na 3 – 5 týdnů, poté rehabilitace - analgetické fyzikální procedury a rozcvičení hlezna, plnou zátěž doporučuji 10 – 12 týdnů po úraze.
Alternativou je tzv. funkční léčení, kdy ke znehybnění používáme ortézu hlezenného kloubu a podle rozsahu poranění povolujeme chůzi o berlích s postupnou zátěží v ortéze během 3 – 6 týdnů po úraze, plnou zátěž pak za 8 – 10 týdnů po úraze.
Vážnější poranění vazů se zřetelnou nestabilitou kloubu, kde předpokládáme úplně přetržení vazů je ale indikováno k okamžitému operačnímu řešení

Cílem je, aby noha snesla plnou zátěž normální chůze.
Po sejmutí obvazu většinou ordinuji na doléčení fyzikální terapii , event. i rozcvičení na rehabilitačním oddělení, pak se pacient může postupně vrátit ke všem druhům sportu, při kterých ale není zbytečně zatěžován kloub, jako např. jízda na kole, plavání a chození na rovném povrchu. Kromě toho doporučujeme cvičení posilující svalstvo.
Sportovci by měli rozhýbat svůj kotník dříve, než se vrátí k obvyklému tréninku a soutěžení. Doporučuji, aby preventivně používali stahovací obinadlo nebo sportovní ortézu. Lékař by měl pacientovi také doporučit, aby nosil pevné boty s plochým podpatkem, event. stélku stabilizující postavení nohy (viz Formthotics).

Prevence

Abychom předešli distorsím - podvrtnutím kotníků, musíme zajistit stabilní postavení nohou. Stabilitu nohy zajistí bota s pevným opatkem, nepříliš úzká na pevné podešvi s malým podpatkem. Nestabilní je naopak bota úzká, na vysokém podpatku, s volnou patou. Zvláště při sportech se skoky, doskoky, odrazy a častou změnou směru a rychlosti, v nerovném terénu apod. je pevná a kvalitní obuv nejlepší prevencí.
Sportovní i turistickou obuv je možno vybavit ortopedickou stélkou zlepšující stabilitu nohy. U kvalitní sportovní obuvi je většinou možné původní vložku vyjmout. Výrobce totiž počítá s možností nahradit původní jednoduchou vložku individuálně vyrobenou kvalitní vložkou.
Osobně mám dobré zkušenosti a doporučuji termoplastické ortopedické stélky FORMTHOTICS, které vytvoří ideální rozložení zátěže těla na plosku, speciálním tvarem zajišťuje podélnou i příčnou stabilitu nohy a zárověň tlumí nárazy při došlapování.

Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]

Nahoru