Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 31.7.2008

Každodenní glosy  Miroslava  Macka

Teď je čas darovat krev
Časté obtíže - Karpální tunel

Nehubnete? Otestujte si moč!

Karpální tunel - příčina vzniku

syndrom karpálního tunelu - syndroma canalis carpi

jde o tzv. útlakový syndrom - v tomto případě postižením až poškozením středního nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí , kde nervy, cévy a šlachy procházení zúženým místem pod zápěstními vazy. Pokud je v tomto prostoru z nějakého důvodu málo místa, vzniká útlak, který se nejdříve projeví postižením nervu.

Střední nerv (nervus medianus)- žlutě


Oblast karpálního tunelu
Útlak může vzniknout např. po úrazech a zánětech v oblasti zápěstí, zmnožením kloubní výstelky v zápěstí při revmatismu, ale i po přetížení , resp chronickým přetížením.
Odlišit je třeba postižení nervu v jiných oblastech v jeho průběhu ( krční páteř, rameno, loket)

Příznaky

bolesti a trnutí prstů rukou - hlavně 1.-3. prstu , někdy i 4. prstu , často bolí i v klidu a v noci.

Diagnostika

podle klinického nálezu a subjektivních příznaků , spolehlivou metodou EMG ( elektro-myografie), kdy pomocí měření rychlosti vedení vzruchů v nervu zjistíme zpomalení vedení v průběhu karpálním tunelem .

Léčba

 Schema obstřiku nervu  v karpálním  tunelu při mírných potížích lokálně antirevmatika - mazání, cvičení a uvolňování zápěstních kloubů, fyzikální léčba ( ultrazvuk, magnetoterapie apod.), vitaminy B,E. často na delší dobu odstraní potíže obstřik nervu lokálním anestetikem ( na obrázku). Při EMG nálezu středního a těžšího stupně a výrazných potížích pak doporučuji operační řešení.


Cílem ošetření syndromu karpálního tunelu je odstranění bolesti a normalizace funkce ruky. Jedinou účinnou léčbou je dekomprese karpálního tunelu. Toho můžeme v počátečních fázích dosáhnout důsledným klidem ruky v neutrální poloze či injekcemi kortikoidů a za pomoci fyzikální terapie. Při plně rozvinutém syndromu karpálního tunelu je však jedinou účinnou léčbou přetětí zápěstních vazů (nap. ligamentum carpi transversum) a tím odstranění útlaku nervu .

Operační postup používám podobný tomu, který je popsán v práci "LÉČBA SYNDROMU KARPÁLNÍHO TUNELU RETINAKULOTOMEM (THERAPY OF THE CARPAL TUNNEL SYNDROME USING RETINACULOTOME)" autorů L.Navrátil, I.Holečková, V. Runt (Univerzita Karlova, Lékařská fakulta a Fakultní nemocnice, Neurochirurgické oddělení, Plzeň)
Další informace najdete např. na tomto výborném webu

Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]Nahoru