Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 13.1.2021

Každodenní glosy  Miroslava  Macka


Časté obtíže - Kladívkové prsty

Nehubnete? Otestujte si moč!

Příčina kladívkových prstů

Deformita prstů do tzv. klavívkového postavení vzniká nejčastěji ve vyšších věkových skupinách. Příčinou je postupný pokles nožní klenby degenarací vazů a ochabnutím svalů. Tím se noha prodlouží a šlachy natahovačů prstů jsou tím relativně zkráceny a stahují prsty do kladívkového postavení. Tlakem deformovaného prstu v obuvi se pak vytváří otlak ("kuří oko") na horní straně mezičlánkového kloubu prstů, nejčastěji na 2. a 3. prstu nohy.
U mladých vzniká kladívkové postavení prstů častěji jako následek vrozených odchylek postavení nohy nebo následkem neurologických onemocnění.

Diagnóza

je jednoduchá při typickém kladívkovitém postavení prstů. RTG vyšetření nám ukáže vrozené nebo degenerativní změny a kostech nohy a prstů.

Terapie a prevence

V léčbě a prevenci rozvoje kladívkových prstů je důležité správné obutí s dostatečně prostornou špičkou, nepříliš vysokým podpatkem. Podpora klenby metatarsální pelotou -srdíčkem je prevencí plochonoží. Při rozvinutém kladívkovém postavení je důležité prsty cvičit a protahovat, uvolňovat možné ztuhnutí kloubních pouzder. Otlaky na kloubech prstů lze řešit pedikúrou a změkčujícími mastmi nejčastěji se salicylem. Než dospějeme k nutnosti operačního řešení, pokusíme se korigovat postavení prstů tzv. náplasťovou kličkou nebo silikonvými korektory.
Bolestivé kladívkové prsty, které tlačí v obuvi, ještě navíc s bolestivými otlaky doporučuji řešit jednoduchou ambulantní operací. Spočívá v odstranění otlaku a vyseknutí mezičlánkového kloubu. Zkrácením prstu se šlacha relativně prodlouží a prst zkorigujeme do normálního postavení. Po operaci dále doporučuji korigování náplasťovou kličkou a podporu příčné klenby ortopedickou vložkou se srdíčkem. Někdy, častěji u neurologicky postižených je nutné i prodloužení šlachy natahovače.
Tento zákrok provádíme v místním znecitlivění jako ambulantní operaci.
Zvláště po podobných operacích doporučuji vybavení obuvi individuálně vytvarovanou termoplastickou vložkou Formthotics.Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]

Nahoru