Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 24.10.2007

Každodenní glosy  Miroslava  Macka

Teď je čas darovat krev

Beskydy On-Line




Časté obtíže - Tenisový loket

Nehubnete? Otestujte si moč!

Tenisový loket

Názvem tenisový loket oznažujeme úponové bolesti na zevní straně lokte v oblasti úponů natahovačů ruky a prstů. Patří mezi nejčastěji se vyskytující entezopatie (postižení svalových úponů) spolu s postižením úponu nadhřebenového svalu - na ramenním kloubu. Je obecně považován za menší indispozici, která však často dlouhodobě obtěžuje a proto může mít i vážné sociálně- ekonomické důsledky.

Příčiny

Na vznik potíží má vliv více faktorů. Zpočátku se usuzovalo na podíl zánětu v oblasti úponů natahovačů, možnou příčinou je zbytnění řasy kloubní výstelky uvnitř kloubu, či narušení chrupavky na hlavičce vřetenní kosti. Možný je poúrazový vznik potíží, častá je souvislost s funkčními poruchami v oblasti krční páteře.
Na prvním místě jde však asi o přetížení s následnými poruchami mikrocirkulace na přechodu svalu a šlachy do kosti.

Diagnoza

Pro stahovení diagnozy tenisového lokte jsou typické bolesti na zevní straně lokte hlavně při zátěži, nošení břemen, nákupu, přesunutí židle, později i jen při zvednutí hrnku apod., bolesti mohou vyzařovat v průběhu svalů do předloktí i do prstů. Do obrazu tenisového lokte však nepatří noční klidové bolesti a trnutí prstů - tady jde pravděpodobně o poruchy funkce v oblasti krční páteře. NA RTG snímku často vidíme nerovnosti a reakci okostice v oblasti úponu natahovačů, vedlejším nálezem mohou být degenerativní změny loketního kloubu

Terapie

Léčbu vždy zahajujeme konservativně lokálními antiflogistiky - mastmi, změnou zatěžování resp. šetřením, použitím tzv. epikondylární pásky a fyzikální léčbou jako diadynamik, ultrazvuk, magnetoterapie a dalšími. Vhodné jsou protahovací a uvolňovací cviky lokte a předloktí, uvolňování hlavičky vřetenní kosti, protahování svalů na předloktí. Můžeme použít injekci lokálního anestetika k úponu svalu, vhodné je nádledné znehybnění sádrovou dlahou nebo alespoň uložení končetiny do závěsu na šátku apod. Lze použít i injekci kortikoidu, která má často rychlý efekt. Není však vhodné tuto injekci aplikovat opakovaně.
V poslední době je možno bolestivé úpony ošetřit rázovou vlnou ( zatím nehradí zdravotní pojišťovny). Doporučuje se však rázovou vlnu aplikovat ještě před injekcemi.
Vzhledem k mutlifaktoriální etiologii postižení vzniklo a bylo publikováno i mnoho operačních metod. Námi používaná operační metoda spočívá v uvolnění úponu natahovačů (na obrázku 1), snesení tenké kostní lamely z místa pod úponem, odstranění části vazu hlavičky vřetenní kosti (na obrázku č.4) a revizi kloubní štěrbiny s případným odstranení zbytnělé řasy kloubní výstelky. Svalový úpon pak přišijeme nepatrně níže s menším napětím svalového úponu. Pooperačně přikládáme sádrovou dlahu až do odstranění stehů, pak následuje postupné rozcvičení a posilování svalů a zatěžování. Operaci provádíme nejčastěji v celkové anestesii ( v nakroze), je však možné i místní znecitlivění.

Prevence

Protože potíže vznikací nejčastěji z přetěžování úponů, je vhodné vyhýbat se dlouhodobému jednostrannému přetížení např.opakovaný úkon při práci na páse. Často vznikají potíže po přetížení nezvyklou činností, přetěžováním při sportu- odtud "tenisový loket". Právě u sportovců je důžetá správná regenerace (relaxace a protažení svalů) a doléčení i drobných úrazů a přetížení. Při nutnosti přetěžování v práci lze i preventivně používat epikondylární pásku. Stažením svalu těsně pod úponem se sval při napnutí "opře" o pásku na kterou se přenese část zátěže a ohlehčí svalový úpon. Nevylučuji ani příznivý efekt potravních doplňků "pro regeneraci chrupavek, vazů a svalů" např. s obsahem glukosaminu.


Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]


Nahoru