Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 13.1.2021

Každodenní glosy  Miroslava  Macka


Časté obtíže - Lupavý prstNehubnete? Otestujte si moč!

Lupavý prst

Lupavý, skákavý prst

Příčina

Šlachy ohýbačů prstů ( flexorů) probíhají v dlani a zápěstí ve šlachových pochvách - (na obrázku modře) a ke kosti jsou přidržovány tzv. poutky (světlé příčné pásky na prstech) . Přetěžováním, opakovanou zátěží, i po traumatu či zánětu může na šlaše vzniknout zduření, které může omezit pochyb šlachy v pochvě pod poutkem. V případě většího postižení při ohnutí nebo natažení prstu šlacha pod poutkem proskočí - lupne a zabolí. Omezení hybnosti prstu může být i u kojenců a malých dětí.

Příznaky

V počátečních fázích vznikají bolesti prstu, nemocní je často lokalizují až do kloubu prstu. Bolesti jsou hlavně při ohýbání a natahování prstů, nebývají otoky ani zarudnutí. V dalším průběhu začne bolestivé lupání při ohnutí a natažení prstu, ráno často ohnutý prst nelze natáhnout, až s bolestivým přeskočením, nakonec je prst "zaseklý" a pohybovat lze jen násilím a s bolestí. V dlani na šlaše ohýbače lze nahmatat bolestivé zduření pohybující se se šlachou.

Diagnóza

Stanovení diagnózy lupavého prstu je jednoduché z klinického nálezu - bolestivé přeskakování prstu, bolesti v průběhu šlachy ohýbače prstu, hmatné zduření na šlaše. Na RTG snímku vyloučíme jiné důvody bolestí.

Terapie

V počátečních stadiích stačí mazat a masírovat v průběhu šlachy na prstu a v dlani, cvičit a protahovat prst. Můžeme přidat fyzikální terapii , např. ultrazvuk. Při trvalejších potížích je možno aplikovat obstřik ke šlaše do šlachové pochvy - pokud možno ne opakovaně! Poslední možností je podélné protětí šlachové pochvy a poutek s odstraněním malé části šlachové pochvy v oblasti zduření. Tím se obnoví volný pohyb šlachy a zduření - otok šlachy se postupně vstřebá.
Tento zákrok provádíme v místním znecitlivění jako ambulantní operaci.Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]