Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 15.10.2003

Každodenní glosy  Miroslava  Macka

Teď je čas darovat krev

Beskydy On-Line




Časté obtíže - Vbočený palec

Nehubnete? Otestujte si moč!

Vbočený palec

Mezi nejčastější deformity nohou patří vbočený palec (Hallux valgus).

Příčiny

Deformita může vzniknout už v dětství jako zděděná odchylka. Nejčastěji vzniká v pozdějším věku, ale není vyjímkou již kolem 30. roku věku.



V důsledku ochabnutí či méněcennosti vazivového a svalového aparátu dojde k poklesu podélné i příčné klenby. Vlivem přetížení vnitřní strany nohy při vbočeném postavení paty a hlezna dojde k přetížení palcové strany nohy, ochabnutí a uvolnění meziprstních svalů, rotaci palce a postupně rozšíření přední části nohy. Tak svalů a šlach pak stahuje palec do vbočeného postavení, mění se osa palce, tlakem obuvi vzniká otlak na kůži i zhrubění na kosti (pseudoexostoza).

Příznaky

Subjektivně se vbočený palec projevuje hlavně bolestí při chůzi a v obuvi na vnitřní straně palce v oblasti zduření. Často je kůže zarudlá se zduřením burzy. Nohy se brzy unaví, palec se vychyluje směrem k druhému prstu. Šlacha palce sklouzává do plosky a zhoršuje deformitu. Postupně vznikají degenerativní změny na základním kloubu palce.

Diagnoza

Určení diagnozy vbočeného palce je jednoduché z typického klinického nálezu. I na RTG snímku nohy je typické vybočení I.zánártní kosti a vbočené postavení palce, prominence na hlavičce metatarsu a degenerativní změny.

Terapie

V počátečních stádiích a v prevenci progrese vbočení palce doporučuji ortopedické vložky korigující vbočené postavení nohy a podporující příčnou klenbu, další možností jsou různé korektory postavení palce a i chrániče bolestivé "kostky".
Při dlouhodobé bolesti nebo větší deformaci doporučuji operační řešení.
Z operačních metod bylo popsáno přes 130 typů operací. Jde o různé typy osteotomií - přerušení kosti a korekci postavení buď s fixací šroubky či kovovými dlahami nebo i bez nich. Současně se provádí plastika kloubního pouzdra a často odstranění zbytnělé burzy. Osteotomie se provádějí častěji u mladších pacientů, dokud nezvniknou degenerativní změny. Snad nejrozšířenějším typem je operace podle Brandesa a Kellera (schema je na obrázku). Podle typu operace je nutná sádrová fixace až 6-8 týdnů a i po zhojení je dále nutná korekce postavení nohy ortopedickou vložkou event i použítí korektoru.

Prevence

Vhodnou prevencí je správné obutí. Jaká obuv je vhodná? Především jde o stavbu boty se správně zhotovenou stélkou, na středním podpatku a prostornou špičkou (vysoké podpatky nejsou vhodné na trvalé nošení i vedou ke vzniku ploché nohy, podporují flekční postavení kolen a kyčlí, hyperlordózu bederní a vyvolávají i bolesti v zádech), s pevným opatkem. Pro správnou funkci nohy je důležitá stabilita, aby noha byla ve správném postavení a pevná v bočném i předo-zadním směru. Materiál by měl být lehký a poddajný.
Ortopedické vložky mají podpírat příčnou klenbu (metatarsální srdíčko) a korigovat osové postavení nohy.
Osobně mám dobré zkušenosti a doporučuji termoplastické ortopedické stélky FORMTHOTICS, které vytvoří ideální rozložení zátěže těla na plosku. Podle zhotoveného plantogramu doplním vložku přiměřenou velikostí srdíčka, které lze přesně umístit podle individuálního tvaru nohy


Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]

Nahoru