Dnes je ,
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic
nic

Aktualizace 12.1.2021

Každodenní glosy  Miroslava  Macka


Časté obtíže - Ploché nohy

Nehubnete? Otestujte si moč!

Plochá noha

"Noha je umělecký výtvor složený ze 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů" - napsal kdysi Leonardo da Vinci.
Nožní klenba se vyvinula postupem vývoje přechodem člověka na chůzi "po zadních" pro odpružení celého těla proti otřesům, kterým by jinak byly při každém kroku vystaveny vnitřní orgány i hlava a hlavně mozek. Nožní klenbu rozlišujeme podélnou a příčnou. U dítěte se vyvíjí postupně a vytvořená je až kolem třetího roku věku. V batotecím věku je noha normálně vbočená a klenba je vyplněna tukovým polštářem, proto otisk nohy u malých dětí nemá vytvořenou klenbu. Většinou se klenba postupně vyvíjí, pouze u větších vad přetrvává vbočené postavení nožek a klenba se nevyvíjí.

Příčiny

Vlivem vadného vývoje a postavení nohy vzniká vrozená plochá noha. Nedokonalou péčí o nohy v době růstu a špatnou péčí o správné obouvání se mohou malé odchylky od správného postavení nohy zafixovat, vazy a svaly nohy jsou přetěžovány vadným postavením, ale i rychlým růstem či závodním sportem. V dospělém věku má vliv na vznik ploché nohy přetěžování v záměstnání či sportem. Významný je i vliv nezdravé módní obuvi, zvláštní skupinou jsou poúrazové stavy hlavně po zlomeninách patní kosti, kostí nártu a záprstních kostí.

Příznaky

Mezi první příznaky ploché nohy patří únavnost nohou, hlavně po zátěži delší chůzí a stáním, otoky a pocit těžkých nohou, někdy pálení až trnutí nohou, nebo naopak pocit chladu. Časté bývají tyto potíže u povolání, kde větší část práce probíhá vestoje, jako jsou prodavačky, kadeřnice, ale i obsluhy strojů. Později přicházejí bolesti v průběhu vazů nožní klenby od paty až do prstů, více pak bolesti pod hlavičkami záprstních kostí a v jejich průběhu, mohou vyzažovat i do nártu a ke kotníku. Větší bolesti přicházení s rozvojem otlaků na plosce a vývoje bolestivých "kuřích ok". Při rozvoji příčné ploché nohy se rozšiřuje přední část nohy a vzniká otlak a zdužení na vnitřní straně kloubu palce, tzv. "kostka" tedy vbočený palec . I kladívkové prsty vznikají následkem rozvoje ploché nohy.

Diagnosa

Stanovení diagnosy ploché nohy je jednoduché z klinického vyšetření po vyloučení možného úrazu či zánětu pomocí plantoskopu nebo plantografu.

Plantoskopem přímo vidíme klenbu nožní - na obrázcích, pozorujeme rozložení zátěže a změny zatížení při spoji na špičkách, na patách, na jedné končetině, současně hodnotímě osové postavení pat a Achilovek, vbočení kotníku apod., dobře zřetelné jsou i otlaky pod hlavičkami záprstních kostí.Další diagnostickou možností je plantografie , tedy zhotovení otisku nohy při zátěži ( na obrázcích níže).
I jednoduchým plantografem lze zhotovit otisk nohy při zátěži, můžeme hodnotit zóny přetížení na noze, otisky můžeme archivovat a srovnávat, tedy i hodnotit účinnost léčby.
I rentgenovým vyšetřením můžeme hodnosti postavení kostí nohy, nejlépe na snímcích ve stoje.


Zhotovení plantogramu


Proč?
Chůze je jednou z nejdůležitějších a běh bezesporu jednou z nejprospěšnějších pohybových aktivit pro zdraví člověka. Jedná se o cyklický pohyb se stovkami a tisíci opakovaných kroků, při kterých noha přichází do kontaktu s podložkou a tlumí nárazy způsobené hmotností vlastního těla, proto je správná technika této fáze ze zdravotně-preventivního i výkonnostního hlediska velmi důležitá. Optimální technika došlapu do značné míry kompenzuje i zatížení celého pohybového aparátu (zejména kolen a kyčlí, ale i celé páteře).

Výsledky biomechanické analýzy při podobarografickém vyšetření pomáhají zhodnotit zatěžování nohy při chůzi a běhu a optimalizovat postavení nohy pro chůzi, ale i upravit techniku běhu a tím zlepšovat běžecký výkon. Hlavním cílem vyšetření je diagnostika individuální odchylky tvaru a postavení nohou s doporučením vhodného typu obuvi - i sportovní. Toto vyšetření zde úzce souvisí s ortopedickým - podologickým vyšetřením.
Pro koho?
Vyšetření je určeno nejen pro všechny , kteří již mají problémy s bolestivou chůzí, bolestmi a deformitami nohou, ale i všem sportovcům bez rozdílu sportovního odvětví i výkonnosti, kteří chtějí mít jistotu, že běhají ve správné obuvi nebo těm, kteří se teprve chystají si běžeckou obuv pořídit.
Neméně důležité je pro prevenci přetížení a opotřebení nohou, pro prevenci bolestí, deformit i úrazů nohou.

Pokud nejsou při vyšetření zjištěny zásadnější nedostatky v postavení nohy a v technice běhu, dostává zákazník doporučení nejvhodnějšího typu obuvi. Jestliže je nález výraznější odchylky od normálního postavení a optimální techniky, je provedeno další důkladné vyšetření pohybového aparátu a doporučení na postup, jak zjištěné nedostatky odstranit.Terapie plochonoží

Jaká obuv je vhodná? Především jde o stavbu boty se správně zhotovenou stélkou, na středním podpatku (vysoké podpatky nejsou vhodné na trvalé nošení i vedou ke vzniku ploché nohy, podporují flekční postavení kolen a kyčlí, hyperlordózu bederní a vyvolávají i bolesti v zádech) s volnou prostornou špicí, s pevným opatkem. Pro správnou funkci nohy je důležitá stabilita, aby noha byla ve správném postavení a pevná v bočném i předo-zadním směru. Materiál by měl být lehký a poddajný.
V prevenci musíme myslet v prvé řadě na zdravé obouvání u dětí
V prodejní síti je obrovský sortiment rozmanitých druhů vložek do bot s různým určením, z různých materiálů i v různých cenách.
Pro správný výběr vhodné vložky doručuji poradit se s odborníkem - ortopedem, podologem. Pro různé vady a potíže jsou vhodné různé typy ortopedických vložek. Pokud nemůžeme vybrat vhodnou hotovou vložku, je možné po odborném podologickém vyšetření předepsat a vyrobit individuální nebo speciální vložku. Takovou vložku navrhujeme individuálně podle zhotoveného plantogramu a vybavíme různými doplňky ke korigování vad nohou. Mohou to být různé klíny k osové korekci postavení, podpora podélné i příčné klenby, odlehčení pod otlaky nebo pod patní ostruhou, vyměkčení u vložek pro diabetiky, apod.
U výraznějších vad pak kombinujeme speciální ortopedickou vložku s ortopedickou obuví.
Následkem plochonoží je rigidní bolestivá noha, kterou je nutno někdy operovat. Deformity prstců jako hallux valgus, hallux rigidus (ztuhlý palec), bolestivé bursitidy, kladívkovité prstce (flexční postavení nejčastěji II. prstce s otlakem na hřbetu a zkrácení šlach), nadřazený prstec (nejčastěji malík), otlaky na plosce nohy s prominencí I. hlaviček MTT a subluxací v kloubech, "kuří oka", vystupující hrany v oblasti Chopartova kloubu, Haglundova exostóza na patě - to vše vytváří složitý obraz. Ortoped tyto deformity operuje (pomocí resekcí, osteotomií, arthroplastik, implantací silastikových kloubečků, zákroky na měkkých tkáních), ale vždy je nutné doléčení pomocí LTV a zejména ortopedickou obuví či individuálně vyrobenou vložkou a důsledný režim, jinak se deformity obnovují.
Osobně mám dobré zkušenosti a doporučuji termoplastické ortopedické stélky FORMTHOTICS, které vytvoří ideální rozložení zátěže těla na plosku.

Doporučený postup u ploché nohy naleznete na tomto místě

Veškeré Vaše dotazy rád zodpovím [zde]

Nahoru